Evden Çalışanlar için Faydalı İpuçları

Rutinler oluşturun

Üzerinizi değiştirin

Pijamalarla durmak cazip gelebilir. Ancak favori “evden çalışma” kıyafetinizi giydiğiniz zaman beyninize “ofis” gününe hazırlandığınız sinyalini göndermiş olursunuz. İster yeni bir web sayfası tasarlamayı ister bir PDF belgesinde düzenlemeler yapmayı planlayın, bu basit adım iş moduna geçmeyi ve gün boyunca daha üretken olmayı kolaylaştırır.

Mola verin

Tuhaf bir şekilde, evden çalışırken ekran başından kalkmak daha zordur. Ancak evden çalışırken yorgunluğu önlemek istiyorsanız bunu mutlaka yapmalısınız. İş programınıza 15 dakikalık molalar ekleyin, öğle yemeği için takviminizde yarım saatlik bir alan açın ve gün boyunca düzenli su molaları vererek yeterince sıvı aldığınızdan emin olun.

Bir program belirleyin

Bağlı kalabileceğiniz bir iş planı yapın, sonra bunu partnerinize, çocuklarınıza ve evinizi paylaştığınız diğer kişilere net bir şekilde iletin. İş haftanıza yeni evde eğitim görevleri de ekliyorsanız yalnız değilsiniz. Günlük programınıza bunu da ekleyin ve iş arkadaşlarınızın müsait olmadığınızı bilmesi için bu zamanlarda bir “ofis dışında” bildirimi ayarlayın.

Hareket edin

İşe gidip gelmek, fotoğraf çekiminden canlı incelemeye koşmak, öğle yemeği için köşedeki restorana yürümek gibi eylemler, gün içinde hareket etmenizi sağlar. Evden çalışırken hareket etmeyi unutmayın. İş gününe bir antrenmanla başlayabilirsiniz. Takviminize “bacakları esnet” hatırlatmaları ekleyin. Günlük yürüyüş için zaman ayırın. Her gün birkaç sanal toplantıda ayakta durmayı deneyin. Vücudunuz size minnettar kalacak.

Ev ofisinizi dekore edin

Alan oluşturun

Tıpkı giyinmek gibi evinizde belirli bir alanı “ofis” yapmak da önemlidir. Bu, beyninize o videoyu düzenlemeye, sunumu hazırlamaya veya en yeni kampanyanızın sonuçlarını analiz etmeye odaklanma zamanının geldiğini söyler. Evde çocuklar veya evcil hayvanlar varsa kendi odanızın olması (hatta kapatabileceğiniz bir kapının olması) tercih sebebidir. Bu mümkün değilse kendinize evden çalışma bölgesi olarak ilan edebileceğiniz bir köşe bulun.

Ekipmanlarınızı optimize edin

Koltukta veya yatakta çalışma isteğine karşı koyun. Kollarınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı korumak için iyi bir sandalye, sağlam bir masa ve doğru boyutta bir monitör kullanın. Konferans görüşmelerinin verimli geçmesini sağlamak ve istenmeyen gürültüleri engellemek için iyi bir kulaklık kullanın. (Ayrıca kullanmadığınız zaman hep aynı yere koyun; böylece ihtiyacınız olduğu zaman nerede olduğunu bilirsiniz.) Son olarak, internet bağlantınızın evden çalışmanın getirdiği ek yükü kaldırıp kaldıramayacağını tespit edin. Başarıya hazır olduğunuzdan emin olmak için internet hızınızı kontrol edin.

Üretkenliği koruyun

Herkes evden çalışırken bile ekiplerin çalışmayı sürdürmesine yardımcı olmaya hazırız. Creative Cloud kullanıcıları, doğru yaratıcı varlıklara ihtiyaçları olduklarında erişmelerine yardımcı olması için Libraries’e güvenebilir. Ayrıca Teams, Slack, Jira ve diğer günlük üretkenlik araçlarıyla entegrasyonlar; projeler üzerinde birlikte beyin fırtınası yapmayı, sohbet etmeyi ve tekrarlar gerçekleştirmeyi son derece kolay hale getirir. Document Cloud kullanıcıları evden çalışırken belgeleri paylaşıp incelemek, belgeleri imzalatmak, basılı belgeleri dijitale dönüştürmek ve çok daha fazlasını yapmak için araçlarımıza güvenebilir.

Çocuklar için planlama yapın.

Bir ritim belirleyin

Evde (aynı zamanda, aynı yerde) iş yapmak ve ders çalışmak kolay bir iş değildir. Nasıl iş gününüz için sabit bir program ayarlamanız gerekiyorsa çocuklarınız da normal ritimlerine uygun düzenlenmiş bir “ev sınıfı”nda daha iyi ders çalışacaktır. Ailenizin ihtiyaçlarına uygun bir planlama yaparken eğitime, oyuna, yaratıcılığa, keşfe (ve tabii ki yemekler ile ara öğünlere) zaman ayırmayı unutmayın. Adobe çok yakında yetişkinler ve çocuklar için yaratıcı öğrenimi destekleyen çeşitli araçlar paylaşacak.

Bir sınıf oluşturun

Çocuklarınız okula gitmeye alışıksa okulu hatırlatan benzer bir deneyim oluşturmanız, onlar için daha ilgi çekici olabilir. Pratik ve uygulanabilir ise okulda izlediklerine benzer bir “ders programı” kullanın; kısa süre içinde yeni koşullara rahatça uyum sağladıklarını görebilirsiniz. Programın parçası olarak öğretmenlik yaptığınız zamanlar ve konular ile öğretmenliği bırakıp işinize odaklandığınız zamanları not etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.adobe.com/tr/creativecloud/tips/work-remotely.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *