Şirket İsmi Nasıl Seçilir? Nasıl Tescil Edilir?

Şirket İsmi Nasıl Seçilir? Nasıl Tescil Edilir?

Şirketiniz için isim seçme süreci en stresli işlerden biri. Doğru ismi bulmak kadar, ilgili ismin benzersiz ve tescile müsait olması da gerekir. Özellikle tescil açısından problemli bir marka ismi, yasal olarak başınızı ağrıtabilir. Bu süreci en iyi şekilde yönetmek için şirket ismi nasıl seçilir konusundaki fikirleri uygulayın.

Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Sektörünüzle alakalı bir isim belirlemenin ilk adımı kendinize bazı soruları yöneltmek.

  • Marka ismini hangi duyguları çağrıştırması gerekir?
  • Bu konudaki önceliklerim neler?
  • Yabancı harf ve kavramlar içermeli mi?

Bu soruların cevabı bir yol haritasına sahip olmanızda yardımcı olur.

Araştırmaya Koyulun

Sektörünüzdeki marka isimlerini toplayın. Ayrıca satacağınız ürün veya hizmetle alakalı tüm kavramları tarayın. Not edin. İkilemleri de içeren kelimeleri listenize ekleyebilirsiniz. Bu adımdan sonra kulağa hoş gelen marka isimlerindeki özellikleri not edin. Örneğin, sloganı veya ikilemesi ismi çekici kılmış olabilir.

Bunları yaptıktan sonra kelime ve marka listenizi biraz daha daraltın. Nihai listedeki kelimelere göre yeni bir şeyler türetmeye çalışın.

Şirket İsmi Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu süreçte en iyi isme karar vermek için titiz bir araştırma yapılması önemlidir. Ayrıca aklınıza yattığını düşündüğünüz ismi marka bülteninde araştırmanız gerekir. Böylece ismin daha önce alınıp alınmadığını öğrenebilirisiniz.

Şirket isminin çok uzun olmamasına özen göstermelisiniz. Akılda kalıcı, kolay telaffuz edilen ve sektörünüzü çağrıştıran bir isim bulmaya çalışmalısınız.

Aynı isimle alan (domain name) adına ve web sitesine da ihtiyacınız olacağını düşünerek uygun bir isim seçmeniz yararlı olacaktır.

Şirket İsmi Nasıl Tecil Edilir?

Şirket ismine karar verdikten sonra tescil işlemlerine geçebilirsiniz. Bunun için aracı kurumlar üzerinden Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapabilirsiniz. Doğrudan bir şekilde de ilgili kuruma başvuru yaparak, şirket isminizi tescil ettirebilirsiniz. Bunun için gereken evraklar şöyle…

  • Nüfus cüzdanınız
  • Tescil edilecek isim
  • Marka logosu
  • Sektör ve sınıf
  • Başvuru ücreti

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun sitesinden online başvuru yaparak süreci başlatmanız mümkündür. Marka tescil süreci bir ay kadar sürebilir. Bu süre tamamlandıktan sonra tescil edilen isim marka bülteninde yaklaşık iki ay yayınlanır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *