Alışveriş Kredisi Nedir ve Koşulları Nelerdir?

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu kredi kartlarında taksitlendirmede sınırlandırmaya gittikten sonra, tüketiciler yüksek fiyatlı ürünleri alırken zorlanmaya başlamışlardır. Bu durumda alışveriş kredisi yararlı olmuştur.

Alışveriş Kredisi Nedir?

Tüketicilerin alım gücünü artırmak ve ödeme kolaylığı sağlamak için kullanıcılara ihtiyaçları doğrultusunda  alışveriş için verilen kredi türüdür.

Başvuru Süreci Nasıldır? 

Hem banka müşterileri hem de banka müşterisi olmayan kullanıcılar için geçerlidir. Başvuru sonrasında banka tarafından kredilerin bir onaylanma süreci vardır. Kredi onay aşamasında kredi puanı ve gelir bilgileri oldukça önemlidir.

Başvuru Kanalları Nelerdir?

Krediye SMS kanalıyla, alışveriş sitelerinin web siteleri, mağazalar gibi çeşitli yerlerden başvuru yapılabilir.

Kredinin Koşulları Ve Detayları Nedir?

Banka müşterisi olan kullanıcıların banka  sisteminde kişisel bilgileri kayıtlı olduğu için yalnızca kimlik doğrulama yapılarak bilgileri teyit alınır.

Yeni müşterilerden ise,

  • çalışma durumu
  • doğum yeri
  • aylık net gelir
  • meslekteki unvan
  • eğitim durumu
  • oturulan ev
  • kimlik seri ve sıra numarası
  • ev ve iş adresi gibi bilgiler istenir.

Alışveriş kredisinde sigorta ve dosya masrafı talep edilmez.

İnternet üzerinden yapılan başvurularda, kurye ile adresine evrak gönderimi yapılacaktır. Hangi kurye ile evrak gönderimi yapılacağı, irtibat numarası gibi bilgiler SMS ile kullanıcılara gönderilir. Kuryeler bölgelere bağlı olarak kullanıcı adreslerine 7-10 gün arasında ulaşır. Aynı zamanda alışveriş kredilerinde, alınacak ürün tutarı kadar kredi kullanımı yapılabilir. Alacağınız üründen çok veya az kredi kullanımı yapılamaz.

Kredi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu onaylanan banka müşterisi olmayan kullanıcılara kendilerine ait bir banka hesabı oluşturulur. Kullanıcılar ödemelerini bu banka hesabına para yatırarak yapabilirler. İster farklı bankadan EFT yaparak, ister ATM üzerinden hesaba para yatırarak, isterse de en yakın banka şubesine giderek hesaba para yatırıp kredi ödemesini yapabilirler. EFT işlemi yaparken, alıcı bilgilerine alıcı banka iban numarası, kredi taksit tutarı, alıcı isim soyisim ve açıklama kısmını doldurarak yapabilirler. ATM üzerinden ödeme yaparken de, TCKN veya müşteri hesap numarasıyla kredi borcu ödeme şeklinde yapabilirler.

Banka müşterisi olan kullanıcılar da aynı kanallardan ödeme yapabilirler. O kullanıcılar eğer hesap kartları varsa ATM üzerinden kartla da para yatırabilirler. Son olarak kullanıcılar eğer kredilerini erken kapatmak isterlerse, banka iletişim merkezini arayarak, mobil uygulama üzerinden veya şubeden yapabilirler.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *