10 Soruda Yeni Trafik Sigortası (2023)

Trafik sigortasında yeni bir dönem başlıyor. Amaç toplum güvenliği sağlamak ve trafik kazalarını en aza indirebilmek olarak açıklandı. Yeni trafik sigortası düzenlemesi Türkiye Sigortalar Birliği ile paydaşları arasında düzenlenerek yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Yeni düzenleme 2023 yılından itibaren uygulanmaya başlanacaktır. Trafik Sigortası düzenleme detayları arasında en önemlisi gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ağır suç ve kusurlu kaza yapan sürücünün rehabilite edilecek olmasıdır. Trafik sigorta poliçelerinde iyi sürücüler maddi kazanç sağlayabilecektir.

Soru 1: Trafik Sigortası Sicil Belgesi İşletmelere Ne Kazandıracak?

2023 yılında trafik suç ve cezaları konulu detaylar belirlendi. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu(SEDDK) uzmanları tarafından yeni detaylar belirlendi. 2023 yılında yürürlüğe girecek uygulamada 7 olan trafik sigorta basamağı 8’e çıkarılacaktır.

Dikkat çekici detaylar arasında; Sürücü davranışlarını kontrol edebilmek, Maliyetleri kontrol edebilmek, Tariflerin eksiksiz yönetilebilmesi olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

Trafik sigortası yeni döneminde ticari işletmeler için büyük avantajlar bulunmaktadır. Beş yıl kaza yapmayan sürücü 8. Basamakta “çok iyi” olarak değerlendirilecek ve %50 indirim kazanacaktır.

Ticari segmentte yer alan araçlara trafik sigortası sicil belgesi uygulanacaktır. 2025 yılı itibariyle de sürücüler, sicil belgesi bulundurarak istendiğinde gösterebilmesi gerekecektir.

Dünyanın pek çok çağdaş ülkesinde olduğu gibi yüksek riskli kaza yapan sürücüler rehabilite edilecektir. Ayrıca ticari işletme araçlarına verilen cezalar, işletmeden yani araç sahibinden değil, sürücüden kesilecektir. Sürücünün ehliyeti ve unvanı durumdan olumsuz etkilenecektir.

10 Soruda Yeni Trafik Sigortası


Soru 2: Trafikte Ağır Kusur Kabul Edilen Durumlar Nelerdir?

  • Kırmızı ışık ihlali
  • Emniyet şeridi ihlali
  • Ters yön ihlali
  • ‘Taşıt Giremez’ uyarı levhalarına aykırı davranma
  • Yaya geçidinde yaya geçiş üstünlüğüne uymama
  • Muayene süresi dolduğu halde muayene yaptırmadan trafiğe çıkılması
  • Hız sınırı ihlali olarak bilinmektedir.

Trafik sigortası ceza oranları, toplum sağlığını korumak, can ve mal güvenliğini yükseltebilmek amacıyla oluşturulmaktadır.


Soru 3: Sicili Temize İndirimli Poliçe mi?

Trafik sigortasında yeni düzenlemeye göre, iyi sürücü ve riskli sürücüler belirlenerek trafikte sergiledikleri duruma göre değerlendirilecektir. Trafik sigortası uygulamaları arasında Sicil Belgesi bulunmaktadır. Sicil Belgesi, ticari olarak faaliyet gösteren araçlara uygulanacaktır.

2025 yılında ise ticari araç kullanan sürücüler sicil belgesi kullanması gerekecektir. Trafik sigortasında yeni dönem uygulamalarıyla kazaları minimum seviyeye düşürmek hedeflenmektedir.


Soru 4: Primler Basamağa Göre Nasıl Belirlenecek?

Trafik sigortasında uygulamaya girecek olan prim oranları basamağa göre belirlenecektir. Bu durumda yüksek riskli sürücüler sıfır(0) basamakta yer alacaktır. Poliçe tutarları % 200 zamlı olacak ve bu değerlendirme üzerinden poliçeleri düzenlenerek ödeyeceklerdir.


10 Soruda Yeni Trafik Sigortası

Soru 5: Basamak Sayısı Artacak 9’a Çıkarılacak

Trafik sigortası poliçe basamakları 7’ den 9’a çıkarılacaktır. İlk defa araba alanlar için 4. Basamaktan poliçeleri düzenlenecektir.


Soru 6: 5 Yıl Kazasız Sürücü İndirimli Sigorta Yaptırabilecek

Beş yıl süreyle kazasız araç kullanan sürücüler ödüllendirilecektir. Bu da hem sigorta poliçesine %50 indirim olarak yansıyacak hem de kendisi çok iyi unvanına kavuşacaktır. Burada amaçlanan ise örnek sürücülerin sayılarını artırabilmek olacaktır.


Soru 7: “Çok Riskli Sürücüler” % 200 Zamlı

  • Trafik sigortası uygulamaları arasında çok riskli olarak değerlendirilen sürücüler % 200 zamlı poliçe ödemesi yapacaklardır.
  • Trafik sigortası poliçelerinde 7 basamak bulunuyordu. Yeni düzenlemeyle basamak sayısı 9’a çıkarılmaktadır. İlk kez aracına trafik sigortası yaptıranlar 4. Basamaktan değerlendirilir.
  • 5., 6. ve 7. Basamaklara gelindikçe % 45 indirim uygulanmaktaydı. Yeni düzenlemede ise 4000 TL olan bir poliçe için iyi sürücü % 50 oranında indirimli poliçe yapabilecektir. Riskli sürücü ise % 200 zamlı olarak 12.000 TL’ye kadar çıkabilecektir.

Soru 8: Poliçeye Göre Ceza Sistemi

2022 yılı trafik sigortasında yeni düzenleme sistemi sürücüler arasında doğru davranışların özendirici olabilmesini amaçlamaktadır. Yeni trafik sigortası 2000 TL olan poliçe değerini iyi sürücü 1000 TL olarak ödeyebilecekken, kötü sürücü 6000 TL ödeyecektir.

Zorunlu trafik sigortasında nasıl bir düzenleme yapıldı?

https://www.youtube.com/watch?v=i_B3N3Fqs7I


Soru 9: Cezalarda Araç Sahibi Değil Sürücü Baz Alınacaktır

Trafik cezalarında aracın sahibi değil sürücüsü cezalandırılacaktır. Dolayısıyla bu durum ticari faaliyette bulunan işletmeler için önemli olacaktır. Trafik cezaları sırasında sorumluluk araç sahibinin değil, sürücünündür. Bu konuda işletmeler araçlarını teslim ettiği sürücünün kişiliğini araştırmalıdır.


Soru 10: 2023 Yılında Hayata Geçecek Yeni Sistem Nasıldır? 

Trafik sigorta sisteminde 2023 yılı itibariyle yürürlüğe girecek olan sistem iyi-kötü sürücü ayrımını net olarak belirlemektedir. Sigorta Poliçelerinde yapılacak indirim ve ceza uygulamalarıyla kaza oranlarının en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Sürücüler iyi ya da kötü sürücü olmayı kendisi seçmektedir.

 

Kaynaklar:

https://sigortacigazetesi.com.tr/trafik-sigortasinda-agir-kusur-kavrami-netlestirilmeli/

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=13973&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/trafik-sigortasinda-yeni-donem-kisi-temelli-police-yapilacak-724024.html


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *