Alışveriş Merkezlerinde Neden Müzik Çalar?

Herkesin bildiği üzere alışveriş merkezlerinde, mağazalarda siz alışveriş yaptığınız esnada sürekli müzik çalmaktadır. Peki, neden alışveriş merkezlerinde müzik çalar? Bunun en kısa cevabı size alışveriş yaptırmak için. Fakat daha detaylı açıklamak gerekirse durum şöyle:

Daha Çok Para Harcamanız Gerek!

Alışveriş merkezleri ve mağazaların kapitalist anlayışları tabii ki size daha çok alışveriş yaptırma taraftarıdır. Bunun en etkili yollarından biri de sizin alacağınız ürün hakkında daha az düşünmenizi sağlamaktır. Dikkatinizi ne kadar çok şeye verirseniz o ürüne ihtiyacınız olup olmadığı hakkında o kadar az düşünme fırsatınız olur. Bunu yapmanın en etkili yolu müziktir!

Arkada çalan hızlı müziğe kendinizi kaptırdığınızda ürününüzü kasaya götürmeniz de müziğin ritmiyle hızlanır. Böylece daha çok para harcarsınız. Yani aslında mağazalarda çalan müzikler sizin alışverişte kararınızı oldukça etkiliyor.

Mutlu Olmalısınız

Mutluyken ürünleri satın almayı daha çok hak ettiğinizi düşünür ve satın alırsınız.

Modunuz yüksekken para harcama olasılığınız da artar. Modunuzu yükselten müzikler eşliğinde alışveriş yaptığınızda salgıladığınız dopamin hormonuyla birlikte ürünlerinizi daha rahat satın alırsınız. Böylece mağazalar size ürünlerini kolayca pazarlamış olur.

İstenmeyen Sesler

Mağaza içerisinde istenmeyen seslerin kamufle edilmesi için en iyi yöntem tabii ki müziktir.

Müzik insanların konuşmalarını ve diğer istemediğiniz tüm sesleri bastırarak daha uygun, konforlu bir alışveriş ortamı hazırlar.

Duygusal Yakınlaşma

Eğer mağazada veya alışveriş merkezinde sizin bildiğiniz ya da sevdiğiniz bir şarkı çalıyorsa muhtemelen oraya kendinizi daha yakın hissedeceksiniz. Bu da diğer maddelerde olduğu gibi yine alışveriş ihtimalinizi arttıracak, sizi kapitalist sisteme yenik düşürecek bir diğer sebep.

Aslında tüm amaç alışveriş için daha elverişli, konforlu bir ortam hazırlamak ve sizin ürün satın alma ihtimalinizi arttırmak. Müziğin temposuna kendinizi kaptırmanız, kendinizi daha iyi hissetmeniz veya oraya karşı bir aidiyet duymanız muhtemelen size para harcatacaktır. Siz yine de mağazalarda çalan müziklere kanmayın, ürün almadan önce kendiniz düşünün ve gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri satın almaya özen gösterin. Bu manipülasyon teknikleri hakkında ne kadar fikir sahibi olursanız bu tekniklere yenilme ihtimaliniz bir o kadar azalır. Alışverişte kulaklık takıp kendi istediğiniz parçaları dinlemek de çözüm yöntemlerinden biri olabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *