E-Devletten Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Ülkemizde en yaygın sigorta sistemi en bilinen eski adı ile SSK olan 4A’dır.

Çeşitli nedenlerle 4A’lı çalışanlar, çalışma saatleri ve sigorta primlerinin ödenmesi hakkında bilgileri içeren bir hizmet teslim belgesine ihtiyaç duyarlar. Hizmet sunum belgesi 4A (Son 6 ay) e-Devlet’ten talep edilebilir ve aynı zamanda en çok kullanılan hizmetlerden biridir.

E-Devlet’ten 4A hizmet sunum belgesi (son 6 ay) talep etmek için E-Devlet sistemine giriş yapınız. Giriş yapmak için T.C. Kimlik numaranız ve güncel şifrenize ihtiyaç duyacaksınız.

Hizmet Dökümüne E-Devlet Üzerinden Ulaşmak

Öncelikle tarayıcınızdan e-Devlet resmi sitesine giriş yapın. Hizmet dökümünüze ulaşmanın en kolay ve en pratik yolu birçok hizmeti sunan E-Devlet sistemidir. Açılan e-devlet sayfasında kimliğinizi doğrulamadıysanız doğrulama işlemini tamamlayın. Kimlik doğrulama işlemi için TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi girip ‘Giriş’ butonuna basmanız yeterlidir. (Henüz e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifresi rahatlıkla alabilirsiniz.)

Daha sonra e-devlet ana sayfasının üst kısmında bulunan arama çubuğuna basarak ilgili alana “4A Hizmet Kaydı (Son 6 Ay) (Sosyal Güvenlik Kurumu)” yazıp arama işlemine devam ediniz.

4A Hizmet Dökümüne Ulaşmak

Açılan sayfada çalıştığınız süreye ait 4A Hizmet Beyanname belgenize (son 6 ay) ulaşabilir, dilerseniz ‘Barkod Belgesi Oluştur’ butonuna tıklayarak 4A Hizmet Beyanname belgenizi alabilirsiniz.

Tüm bunların yerine https://www.turkiye.gov.tr ​​linkine tıklayarak açılan sayfada kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra 4A hizmet bildiriminize doğrudan ulaşabilirsiniz. 4A Hizmet dökümüne ulaşmak son derece kolaydır. Bu hizmet dökümü sizin ilk SSK giriş tarihinizden toplam prim gün sayınıza ve prim kademesine ulaşmanızı ve bilgi edinmenizi sağlar. Böylelikle hizmet dökümü ile pek çok bilgiye 4A Hizmet dökümünden ulaşabilirsiniz.

4B Hizmet Dökümü

Mesleki primler SSK’nın sadece 4A Sigorta dökümlerinden ibaret değildir. Aynı zamanda esnaf ve özel sigortalı çalışanlar için BAĞ-KUR’u temsil eden 4B Hizmet dökümü de mevcuttur. Yine E-Devlet sistemi üzerinden arama butonuna 4B Hizmet dökümü yazarak Bağ-Kur hizmet dökümünüze ulaşabilirsiniz. Burada toplam prim gün sayınıza ve mevcut borcunuz var ise borç bilginize de ulaşabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *