Domain (Alan Adı) Nasıl Değiştirilir?

Domain adresi, internet sitenizin “.net”, “.com” veya “.org” gibi uzantılara sahip adres halidir. Domain name kelimesinin Türkçemizdeki karşılığı alan adıdır. İnternet sitelerine hizmet veren geliştiricilerden yardım alarak bu alan adlarına sahip olabilirsiniz. Domainler olmasaydı sitelere IP adresleri üzerinden ulaşmak zorunda kalacaktık ve bu da hayli zor bir durum.

Genellikle hosting hizmeti ile domain hizmeti aynı kurum tarafından karşılanır. Bu konuda ülkemizde Güzel Hosting, Hosting.com.tr, Turhost; yurtdışında ise Hostinger, GoDaddy, Namecheap gibi firmalar ön plana çıkmaktadır. Birçok kişi tarafından bilinmese de alan adlarınızı artık Google Domains üzerinden de kayıt edebilirsiniz. 2022 Kasım itibariyle .com uzantılı alan adınızı yıllık 195 TL karşılığında (1 yıldan 10 yıla kadar süre opsiyonlu) satın alabilirsiniz.

Bu yazımızda domain değişikliği konusunu ele aldığımız için hosting kısmını es geçiyoruz. Bu konuda detaylı bilgi için “2023’te Bir Web Sitesi Kurmak İçin Pratik Kılavuz” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Alan Adı Nasıl Değiştirilir?

Her domainin bir son kullanım tarihi vardır, bunu aşağıdaki adres üzerinden kontrol edebilirsiniz:

Bu tarih iş gördüğünüz şirket ile sizin aranızda olan kontratlar üzerinde belirtilmektedir. 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 4 yıllık gibi kontratlar ile domain alabilir ve zamanı geldiğinde bu süreyi uzatabilirsiniz.

Peki, ya uzatmak istemezseniz? Ya değiştirmek isterseniz? Domaininizi nasıl değiştirebileceğinize gelin bir göz atalım.

Domaininizi değiştirmek için öncelikle domain satıcısı şirketinizden yeni bir domain almanız gerekmektedir. Ardından bu domaini eskisiyle değiştirmek için Google Search Console‘a giriniz. Ardından değiştirmek istediğiniz ve var olan sitenizin her iki alan adlarını bu kısımda eşleştirin. Örneğin var olan sitenizin alan adı orneksite.com olsun ve değiştirmek istediğiniz versiyonu ise orneksite.com.tr olsun. Bu iki alan adını da Search Console üzerinde alt alta görmeniz gerekmektedir. Ardından var olan orneksite.com domaininizi arama kısmı üzerinde açın. Sonrasında ayar butonuna sol klik atın ve adres değişikliği seçeneğini seçin. Bu kısımda 4 aşamalı forma yönlendirileceksiniz. Bu kısımda belirtilenleri yapmanız ve alan adı değişikliğinizi onaylamanız gerekecektir.

4 Aşamalı Form ve Alan Adı Değişikliği Onaylama

  • Google arama motoru üzerinden Search Console’a girdikten sonra yukarıda belirttiğimiz adımları yaparak 4 aşamalı forma gelmiş olmanız gerekmektedir.
  • Bu kısımda “Yeni Site Seç” bölümünü yapmanız ve değişikliği yapmak istediğiniz domaininizi belirtmeniz gerekmektedir.
  • Gereken işlemleri yaptıktan sonra “Yeni Site Seç” kısmının sağ tarafında bulunan “ONAYLA” butonuna tıklamanız ve bir süre beklemeniz gerekmektedir.
  • “ONAYLANAMADI” gibi bir olumsuz ibare ile karşılaşırsanız adımlarını kontrol ederek tekrar deneyin. Ardından “ONAYLANDI” yazısına ulaşacaksınızdır.
  • Bu kısımdan sonra sitenizin eski adı kullanılsa dahi yenisine yönlendirilmesini sağlayan “301 Yönlendirmesi” adımı üzerindeki gerekenleri yapmanız gerekmektedir.

İnternet sitenizi kapsayan “Public HTML” dosyası içerisindeki “.htaccess” dosyasını ayrı bir alana, kopyasını almanız bu aşama için önemlidir. Bu hamle herhangi bir yanlışlık durumunda siteniz içerisindeki dosyaları kurtarmanıza yaratacaktır. Ardından, 301 işlemini onaylayın. Hata yapmamak adına adımlarınızı teker teker kontrol edin. Tüm adımlarınızdan emin olduktan sonra adres değişikliğinizi onaylamak için son adım olan 4. adımdaki kutucuğun sağ tarafında bulunan “Onayla” butonuna tıklayın. Bu kısımda sizin adınıza tüm işlemler Google tarayıcınız tarafından kontrol edilecektir ve herhangi hata bulunması halinde uyarılacaksınızdır.

Uyarılma halinde adımları tekrar kontrol etmeniz ve eğer kontrollerinize rağmen işlem gerçekleştirilemiyorsa bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz. Tüm işlemlerin sorunsuz gerçekleştiğini varsayarsak sonuç olarak “ONAYLANDI” yazısına ulaşmanız ve adres değişikliği işleminizin başarılı olduğunu görmeniz beklenmektedir. Adres değişikliği onaylandıktan sonra bir süre beklemeniz gerekebilir, fakat onaylandığını öğrendikten sonra endişe edecek bir durum kalmayacaktır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *