Küçük İşletmeler İçin Dijital Pazarlama Araçları

Küçük İşletmeler İçin Dijital Pazarlama Araçları

Küçük ölçekli işletmelerin profesyonel dijital pazarlama stratejisi ile geniş kesimlere ulaşmaları mümkün. Etkili stratejiler oluşturmak içinse kitlenizi analiz etmeniz gerekir. Bunu yapmanızı sağlayan profesyonel araçlar, hedef kitlenizi ölçümlemenizi, neyi doğru, neyi yanlış yaptığınızı görmenizde yardımcı olur.

İşte mutlaka kullanmanız gereken dijital pazarlama araçları…

  1. Google Analitik

Dijital dünyadaki varlığınız web siteniz. Kullanıcıların sitenizi nasıl bulduklarını ve sitenizde ne gibi etkinliklerde bulunduklarını ölçmek için Google Analitik en verimli araç. Üstelik ücretsiz. Bu araç ile giriş çıkış sayfalarınızı görebilir, sitede geçirilen süreleri ölçebilir, içeriklerinizin okunup okunmadığını tahmin edebileceğiniz analizler oluşturabilirsiniz.

  1. Google Search Console

Dijital varlığınızın arama motorlarında görünmesi, indekslenmesi ve sitenizdeki hataları ölçmeniz için Google Search Console olmazsa olmaz araçlardan biri. Bu araç sayesinde hangi arama terimlerinden trafik aldığınızı, Google’daki konumuzu, sayfa hızlarınızı ve performanslarını kolayca ölçmeniz mümkün. Bu araç da tamamen ücretsizdir.

  1. Microsoft Clarity

Henüz küçük işletmelerin farkında olmadığı hatta bazı orta büyüklükteki işletmelerin bile yararlanmadı bir araç: Microsoft Clarity… Temel görevi, sitenizle ilgili kullanıcı deneyimini yükseltmenizi sağlayıcı raporları derlemesi. Bu bakımdan Google Analiktik ile benzer gibi ama en önemli farkı ısı haritalarına sahip olması. Dolayısıyla kullanıcılarınızın sitenizde hangi modüllere, noktalara odaklandığını anlamanıza yardımcı olur. Bu aracın birçok özelliğinden ücretsiz yararlanmanız mümkün.

  1. Google Ads

Dijital dünyadaki varlığınızı artırmanın en önemli yolu dijital reklamlar. Eşsiz ölçüm fırsatları, hızlıca hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayan özellikleri ile Google Ads, olmazsa olmaz PPC reklam aracı. Üstelik tıklama başına ödeme yönetimi sayesinde reklamlarınıza tıklanmadığı sürece hiçbir ödeme yapmanız gerekmez. Fark edilebilmek ve satış yapabilmek için Google Ads, her işletmenin kullanması gereken bir araç.

  1. Meta Business Suit

En çok tercih edilen sosyal medya kanallarında reklam vermenizi sağlayan Meta Business Suit, kullanmanız gereken bir diğer dijital reklam aracı. Sosyal medya reklamcılığının Google Ads’ten temel farkı, ilgi odaklı hedefleme yönetimi. Ayrıca tıklama başına ücretlendirme daha düşük bir noktada.

Dijital varlığınızı artırmanın ilk adımı web sitesi, sonraki adımıysa dijital pazarlamanın lider araçlarını kullanmak olduğunu asla unutmayın.

6. Google Benim İşletmem

Google Benim İşletmem, aracılığıyla Google’da İşletme Profili oluşturarak Google Arama ve Haritalar’da firma ve işletmenizi kaydedebilirsiniz. Müşterilerinizden gelen yorumlara yanıt verebilir, ürünlerinize ait fotoğrafı veya duyurularınızı yayınlayabilirsiniz.

Google işletme web sitesi, fotoğraf ve bilgilerinizi profesyonelce düzenleyeerek işletmenizi SEO’nun da gücünü kullanarak internette daha görünür hale getirebilirsiniz.

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *