Limited Şirket Kurma Maliyetleri 2022

Limited Şirket Kurma Maliyetleri 2022

Limited şirket, en çok tercih edilen sermayeli şirket türüdür. Bir kişi tarafından veya birden fazla tüzel veya gerçek kişiler tarafından kurulabilen şirketin önemli avantajı esas sermaye limiti asgari tutarıdır. Sadece 10 bin liralık bir sermaye ile kurulabilen limited şirketinin kuruluş aşamasındaki maliyetleri de, girişimcileri cazip eden düzeyde.

Limited Şirket Kurmak İçin Maliyetler

Limited şirket kurma sürecinde değişik kalemlerden kaynaklı maliyetler ortaya çıkar. Noter, vergi dairesi kayıt masrafları veya ticaret odasına ödenen ücretler… Ne tür maliyetlerin ortaya çıktığını anlamak için limited şirketimizi kuralım.

Kurucusu bir kişi olan şirketin asgari sermaye tutarı 10 bin liradır. Bu tutarın şirket kuruluş sırasında ödenme zorunluluğu söz konusu değildir. Şirketin ofisi için kira bedeli de masraflar arasında gösterilebilir.

Noter Masrafları

İmza sirküleri için yaklaşık 214 liralık ödeme yapılması gerekir. Ayrıca muhasebeci vekaleti için de 196 liralık ödeme yapılması lazımdır. Eğer şirket, vekaleten kurulacaksa şirket kuruluş vekaletname ücreti olan 240 liranın noter masrafına eklenmesi gerekir.

Ticaret Odası Masrafları

Limited şirketinde ön plana çıkan masraflardan biri de Ticaret Odası ile alakalı işlemlerdir. İlgili odaya kayıt masrafları, tescil ve şirketin ilanı söz konusu masraflar arasında. Ayrıca muhasebe defteri ve faaliyet belgesi için de  ödeme yapmanız gerekir. Tüm bunların toplam bedeliyse 1250 lira civarındadır.

Mali müşavirlik şirket kurulum bedeli 935 liradır. Bu masrafa muhasebe ve kira sözleşmesi için vergi dairesinden alınan 45 liralık damga vergisi de eklenir. Sonuç olarak tüm masrafların toplamı 2490 liradır.

Limited Şirket Kuruluş Aşamasında Ek Masraflar Çıkar Mı?

Faaliyet alanınıza göre ticaret odası şirket kuruluş sözleşmesindeki kelime sayısı değişkenlik gösterebilir. Bu da, masrafınızın biraz artmasına neden olur. Ayrıca mağazacılık gibi alanlarda işlem gören şirketiniz için yazarkasa ve POS cihazı masrafları ortaya çıkar. Bu masraflar, yaklaşık olarak 1200 liradır.

Bazı sektörlerde firma kurmak için bakanlık izinleri, belediyeden alınması gereken ruhsat gibi ek işlemler de söz konusudur. Bunlar da şirket kuruluş masrafını yükseltebilir. Bununla birlikte personel çalıştırmanız halinde de SGK işlemleri için masraflar ortaya çıkar.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *