Şahıs Firması ile Limited Şirket Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şahıs Firması ile Limited Şirket Arasındaki Farklar Neler?

Ticari bir fikir için şirket kurmayı düşünürken veya girişimcilik sürecindeki ilk akla gelen soru: Hangi firma türünü tercih etmem gerekir?

Sorunuzun cevabını hızlıca vermeniz için iki popüler şirket türüne odaklanmanız gerekir: Şahıs ve Limited…

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs firması, ortaklarla mal varlığının bütünleştiği şirket modelidir. Şahıs veya şirketi kuran kişi, şirket borçlarının tamamından mesuldür. Şahıs firmasının tercih edilmesinin nedeni kurulum maliyetindeki düşüklük ve kolaylıktır.

Limited Şirketi Nedir?

Belirli bir iktisadi ortaklık ve amaç doğrultusunda kurulan şirkettir. Tüzel kişiliği bulunan limited şirkette, ortakların sorumlulukları sınırlıdır.  Şirket kurulumu sırasında alt sermaye limiti uygulanır. Güncel rakamlarla limited şirketi alt sermaye miktarı 10 bin liradır. Yeni düzenleme ile sermaye ödemesinin ertelenmesi mümkün hale gelmiştir.

Şahıs ile Limited Şirket Arasındaki Farklar

  1. Sorumluluklar

İki firma arasındaki en büyük farklardan biri sorumluluktur. Limited şirket, tüzel kişiliğe sahiptir. Şahıstan ayrı bir yasal kişiliği bulunur. Bu kanuni statüsü nedeniyle şirketle ilgili herhangi bir yasal talep veya borçlarla ilgili sorunda şirket sahiplerinin kişisel varlıkları korunur.

  1. İdari Yapı ve Yönetim

Limited şirket, çoklu ortaklarla yönetilir. Ayrıca tek bir yönetici de atanabilir. Şahıs şirketindeyse ortaklık yapısı esnek değildir. Ortaklı yapı kurulabilir ancak ortaklık devri kolay olmadığından ortaklı yapının işleyişi oldukça zordur.

  1. Kurulum Sürecindeki Farklar

Şahıs şirketini kurmak oldukça kolaydır. Bir gün içerisinde, hatta birkaç saat içerisinde şahıs şirketi açmanız mümkündür. Limited şirket kurma süreciyse 2 güne kadar çıkabilir. Ayrıca şahıs firması kurmak için 1000-1200 liralık bir sermaye yeterlidir.

Limited şirket kurulumda, şirket sözleşmesi için ortalama 1200 lira ödeme yapılması gerekir. Ayrıca vekaletnameler ve noter onayları için de 600 liralık bir masraf çıkabilir. Bununla birlikte şirketin kurulumu için bankaya yatırılması gereken alt limit 10 bin liradır.

  1. Vergisel Farklar

Şahıs şirketi, kademeli gelir vergisine tabidir. Yıllık kazanca göre yüzde 15’den yüzde 40’a kadar varan vergilendirme uygulanabilir. Limited şirket ise, kurumsal vergi mükellefidir. Şirketin kazançları artsa da, vergi oranı değişkenlik göstermez. Cumhurbaşkanlığı kararıyla 2022 yılı için kurumlar vergi oranı yüzde 22’dir.

  1. İmaj ve Prestij Farkı

Limited şirket, daha kurumsal ve büyük bir yapı olarak algılanır. Bu nedenle, limited şirket marka yolculuğunuza olumlu katkı sunar. Yatırım almanızı kolaylaştırır. Şahıs firmasındaysa yatırım almanız, ortaklık yapısındaki katılık nedeniyle zordur.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *